2009. augusztus 30., vasárnap

Szeptember elsejére

Eltelt hetven év 1939. szeptember elseje óta. Remélhetőleg soha többé nem ismétlődik meg még csupán ahhoz hasonlatos sem. Én néhány olyan mondattal, gondolattal emlékeznék, melyeket Rusvay Tibor Vadak a vetésben című kitűnő könyvéből emelek ki.

A könyvek és filmek többsége azokat a pillanatokat eleveníti fel, melyekben dörögnek a fegyverek, csörögnek a tankok, visítanak a repülők, és általában szenvedés nélkül halnak, vagy győznek a katonák. Hát... akkoriban kicsit másképp zajlottak a dolgok, nem csupán a harctéren nélkülöztek és éltek át borzalmakat, hanem az elfeledett hátországok lakói is. Rusvay Tibor könyvének egy részéből megismerhetővé válik számunkra a magyar társadalom helyzetképe a világháború előtti, alatti és utáni intervallumban.

-Milyen is volt társadalmunk a 30-as évek idején? Érdekes és talán kicsit skrizofén, de azt ,hogy kettős, azt nyugodtan állíthatjuk. A 30-as évek végén a munkanélküliség minimális szintre csökkent, a jelentős beruházások és termelések okán (pl.: Győri Program). Az akkori középosztály Imrédy Béla miniszterelnököt támogatta, aki antiszemita volt,de ugyanakkor ellenfélként tekintett a nyilasokra és a kommunistákra is. Miniszterelnöksége alatt Szálasit 3 év börtönre ítélik. Imrédy ellenezte a Weiss Manfréd gyár SS általi kisajátítását, de ugyanakkor szorgalmazta a "zsidó kérdés" rendezését. E kettősség mellett az ország vezetése az ifjúságra és az oktatásra sem fordított kellő figyelmet. Így fordulhatott elő, hogy a tanítás, a nevelés félművelt, műveletlen (többségében) leventeoktatók kezében öszpontosult.

Talán sokak előtt ismertek a leventetörténetek, valami zagyva gondolat és a még zagyvább hitlerjugend mintájára katonásdit játszottak felnőtt irányítással, gyerekek. Egy-egy kihágást, amit ma még gyerekcsínynek sem neveznénk, kíméletlenül megtorolták. Így történt egy lógáson (leventeoktatásról) kapott leventével is, akinek tettéért egy tóparton felállított bódéban kellett reggeltől estig étlen-szomjan kibírnia a 30 fok feletti hőmérsékletet mindenféle szellőzés nélkül. Vagy kiemelhetném a szovjet harckocsik ellen vezényelt 14-16 éves (kölyök) leventék sok-sok esetben előfordult történetét. (pl.: Rózsás János: Keserű ifjúság, éltető reménység) (1)

Az ember elmereng azon, hogy vajon mi adhatta a táptalajt, melyhez aktívan kapcsolódott a német eszmeiség rokonszenve?

- A trianoni döntésekből keletkező társadalmi, érzelmi feltöltődés.

- A boslsevizmus, a Szovjetunió ellen irányuló felerősödött ellenszenv.

- A román, szlovák, szerb összefogás a revízió ellen.

- A sokáig töretlen német hadisikerek.

A háborúba való belépésünk (1941), már rányomja bélyegét a gazdaságra. Bevezetik a jegyrendszert. Kenyeret, zsírt csak jegyre, vagy a feketegazdaságban kaphat az ember, természetesen nem annyit amennyit szeretne, hanem annyit amennyi jut! Két év múlva megjelenik a "húsjegy" is. A heti 3 alkalommal kötelező (!) "hústalan napok" kíséretével. Az eseménynek nagy jelentőséget nem tud be a társadalom, mert húst beszerezni szinte lehetetlen. Ugyanezen évben az ipar egyes részei fejlődésnek indulnak (hadiipar), egyes részei pedig eltűnnek (az import alapanyagok hiánya), ezen okok miatt a gazdaság átrendeződik. Mit érez ebből a társadalom?

Kiszámították, hogy egy embernek havonta: 10dkg zsír,13dkg cukor, 15dkg hús szükséges. Két havonta 75dkg bab, 125dkg z.borsó, 1q burgonya, évente: 2db alsónadrág, 2 db ing, 1 munkaruha, 1 pár bakancs, 1 cipőjavítás, havi 10 dkg mosószappan, napi 25dkg kenyér, heti 75dkg liszt pont megfelelő mennyiség. Tejet 1942 májusától csak a terhes anyák, csecsemők és betegek kaphatnak. 1943 januárjától beszolgáltatási rendszer lép érvénybe (gabona, zsír stb.). A társadalom egy része ekkor elvakultan hisz a németekkel vállalt "csodafegyverekre" alapozott győztes sorsközösségben, (üdvözlik az 1944.03.19-i német megszállást) a társadalom egy szelete pedig reménykedik benne, hogy valahogy majdcsak megússzuk azt a szovjet megszállást, egy töredéke pedik tudomást sem véve a háborúról, éli életét. Így fordulhatott az elő, hogy 1944 karácsonya előtt, mikor már a front a pesti utcákon áll, járnak a körúton a villamosok, sokan a karácsonyi bevásárlásukat intézik.(1)A politikában a "Kállay kettős" azaz a "hintapolitika" nyer teret az óvatos diplomáciával és a teljes szimbiózissal. A Nyilaskeresztes Pártban a belső széthúzás az egyik fő jellemző, ugyanis 1941 -óta 5 (!) pártot tömörít a parlamentben ( Egyesült Magyar Szocialista Párt, Magyar Nemzeti Szocialista Földműves és Munkás Párt, Keresztény Nemzeti Szocialista Párt, Népakarat Pártja). Negyvennégy április 3-ától a felettünk eddig csak átvonuló "szövetséges" bombázók már gyilkos bombákat szórnak. Érdekes, hogy a partraszállás híre nem lesújtja az országat, hanem felvillanyozza: " így majd könnyebb lesz leszámolni Romániával" A sajtó érdekes helyzetbe került, valamelyik ujját mindenképp harapnia kell: kizárólag olyan cikkek jelenhetnek meg, melyek megfelenek a rendszernek, bezárásról szó sem lehet, a sajtószabadság ismeretlen fogalom.

(1) saját információk alapján

Kép forrása:
plezur.freeblog.hu/files/budapest_1945.jpg



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése